Ballerina – Bluray

Ballerina, voisiko tässä kaiken kehumisen jälkeen olla edessä vuoden floppi, vai onko Ballerina sittenkin mainettaan parempi? No, se ehkä selviää pikku hiljaa tätä lukiessa, mutta lähdetään nyt kuitenkin siitä, että kyseessä siis John Wick saagaan liittyvä, oisko sitten spin off tai jotain. Joka tapauksessa John Wick leffoja on tehty jo neljä, ja niiden pitäisi käsittääkseni olla nyt aikalailla siinä, joten tämä nyt sitten kai tuli jotenkin siihen sivuun täyttämään tyhjyyttä ja tarkalleen ottaen tämän tapahtumat sitten kai sijoittuvat jonnekin kolmannen ja neljännen välimaastoon. En ole jostain syystä ollut tästä oikein missään vaiheessa erityisen innoissani, yksi niitä leffoja josta en oikein edes ottanut ennakkoon mitään selvää, enkä kyllä kiirehtinyt leffaa teatteriinkaan katsomaan, vaan odottelin sitä enemmänkin saapuvaksi kotiin sitten joskus.

Sitten jossain välissä päätin leffan tilata, 4K:na luonnollisesti. Tällä kertaa leffa tuli tilattua CDON.comista, lähinnä nyt vaan ihan sen vuoksi, että se oli siellä myynnissä todella halvalla. Oiskohan itse asiassa ollut vielä kaiken lisäksi ennakkomyynti mistä sen silloin jokin aikaa sitten ostin. No, sitä sitten odoteltiin jonkin aikaa saapuvaksi, ja aika innoissani kyllä olinkin kun se vihdoin saapui. Mutta, eipä mennyt tällä kertaa kaikki niin kuin strömssöössä, vaan leffahan oli sitten lähetetty Bluraynä. No, piti vielä varmistaa, että en ollut itse mokannut tilauksen kanssa, enkä tällä kertaa kyllä ollutkaan. Sitten seuraavaksi opetus kaikille levyjä myyville. Näin nimittäin hoidetaan reklamaatiot sen jälkeen kun itse on jotain mokannut. Laitoin viestiä CDON:iin, ja päivässä tuli tieto, että pahoittelemme että olemme mokanneet, palautamme rahat välittömästi ja voit pitää tuon Blurayn. Näin myös tapahtui, hienosti hoidettu reklamaatio.

No, ainoa mikä hieman jäi harmittamaan oli se, että nythän sitä edullista 4K:ta en sitten saanut tästä leffasta, ja vielä tänä päivänäkin tämä leffa on hankkimatta 4K:na vaikka voisi hyvinkin olettaa, että juuri tälläinen leffa hyllyyn olisi saatava. Tästä on kuitenkin sen verran tullut ristiriitaista arviota, että ajattelin nyt ainakin ensimmäiseksi katsoa tämän Bluraynä, ja ehkä täydennän sitten hyllyä joskus aikanaan kun hinta on kohdillaan. Puhetta on myös ollut paljon, että äänet 4K-levyllä eivät ole kovinkaan kummoiset, joten senkin vuoksi en nyt oikein jäänyt kaipaamaan mitään parempaa. Äänet tässä blurayssä ovat sellaista aika perus John Wickiä, mutta eihän nekään nyt enää viimeisimmissä ole ihan niin priimaa enää olleet, vaan enemmänkin sellaista kohtuutonta ampumista joka suuntaan. Enemmän ehkä meteliä kuin laatua. Tässä nyt ehkä hieman sitä samaa, aika paljon tapahtuu, mutta mikään ei oikein nosta tasoa sen korkeammalle. Siitä hieman varoiteltiin jo 4k:n kanssa, joten eipä sitten tässä 5.1 yllätä sen enempää. Pitääkö tämä sitten saada 4K:na, no ei kyllä varsinaisesti, vaikka tosiaan alelaarista sen varmasti vielä jossain vaiheessa tulenkin hankkimaan. Toki sen verran pitää sanoa, että kuvan laatu tässä ei ole avain priimaa, eli kuvan puolesta 4K toivottavasti on enemmän John Wickien laatua kuin tätä Bluray massaa.

Mutta miten sitten toimii tämä spin-0ff itse leffana. No ihan kivasti, eikä tämä nyt ole lainkaan niin huono kuin osa on ollut mieltä. Aika kiva, ja etenkin juuri yhdistyen näihin vanhoihin John Wickeihin toimii aika kivasti. Luulin muutenkin, että tämä on ihan täysin oma leffansa, mutta kyllähän tässä lopulta Herra Wick:kin on aika paljon mukana, ja mikä parasta, myös paljon muita hyviä näyttelijöitä, kuten ehdoton suosikkini Lance Reddickin Charon ja Ian McShanen Winston. Ana de Armas Evenä on hyvä, ja mikä parasta, kehittyy aimo harppauksin pitkin leffaa. Se itsasiassa ylipäätään on kaikista parasta tässä leffassa, että kun John Wickiä voi ampua vaikka metrin päästä singolla ja mitään ei tapahdu, niin Even tapauksessa hän todellakin saa iskuja alussa, mutta kehittyy kaiken aikaa. Ei siis vaan se että ottaisi aina enemän ja enemmän vain iskuja vastaan, niin hän itse asiassa oppii koko ajan taistelemaan paremmin ja sitä kautta välttämään osumia.

Lopulta siis tämä kyllä oli ehdottomasti positiivisempi yllätys kuin ehkä sitten lopulta uskalsin edes toivoa. Parannettavaa toki jäi, etenkin äänien osalta, mutta ihan leffana oli varsin piristävää toimintaa. Plussana ehdottomasti se, että tämä oli kuitenkin erittäin hyvällä tavalla ja hyvällä maulla miksattu yhteen alkuperäisten kanssa. Kiva leffa siis kaiken kaikkiaan.

Jätä kommentti