F1 UHD 4K

Jälleen ollaan tämän vuoden tärkeinpien leffojen ja tärkeinpien hankintojen äärellä. Onhan se ollut päivän selvää, että F1 tulee saada kotiin katsottavaksi, mutta varmasti ensimmäisenä ajatuksena tämän kohdalla oli, että se pitäisi hankkia sitten myös suoraan Steelbook versiona. No, tällä kertaa Steelbook jäi kuitenkin oman sijasta kaupan hyllyyn, nimittäin tuo tavallinen versio auringonlaskuineen vaan oli niin paljon tyylikkäämmän näköinen. Joten tällä kertaa Future Movie Shopista mukaan tavallinen versio, ja neljä muutakin leffaa, mm. The Sixth Sense, Superman ja Smile 2. Katsottavaa siis riittää jatkossakin.

F1 tuli siis nähtyä tietysti jo leffassakin, tässä juttua siitä. Leffa kiinnosti siinä määrin, että ehdottomasti oli mentävä leffaan katsomaan, vaikka tiesin, että kotonakin tämän varmasti haluan vielä nähdä. No, olihan se ihan selvää leffassa käynninkin jälkeen, että tämä pitää saada, ja toivottavasti mahdollisimman pian. Leffassa on hyvä juoni, vaikka ehkä kuitenkin jotenkin sellainen aika perinteinen. Vielä tälläkään katselulla en ole kovinkaan vakuuttunut siitä, että tästä millään muotoa tulisi Top Gun millään muotoa mieleen, vaikka jotain samoja piirteitä sitten olisikin. Ihan oma laadukas tekele tämä on, ja ennen kaikkea tässä itseäni vakuuttaa se kaikki tekniikka ja osaaminen, mitä tuolla Formula ykkösissä on taustalla. On todella hienoa, että näihin saadaan hieman laajempaa kuvaa kuin mitä televisiossa kisoja katsoen saa, vaikka en nyt voi olla kieltämättä, että yhtään kisaa en ole itse vuosiin enää katsonut.

Äänien osalta leffa on hieno, ja aina kun Hans Zimmerin nimi löytyy tekijöiden joukosta, tietää että jotain hyvää on tulossa. Tässäkin leffassa tavallaan kaikki on enemmän kuin kohdillaan, eikä tavallinen kuluttaja varmasti tule ääniraidan kanssa pettymään. Omalta osaltani leffa jätti silti vielä hieman toivomisen varaa. Leffassa ei objektit liiku lainkaan, vaan ovat vain passiivisia. Katossa ja seinillä kyllä kuuluu hieno 9.1.6 miksaus, mutta ilmeisesti objekteille ei sitten vaan ole tullut mitään tarvetta. Autojen ajelukin on hyvin vakuuttavaa, mutta silti, ei tämä nyt omasta mielestä kyllä esim. Gran Turismolle silti mitenkään vedä vertoja. Eli ehdottomasti nautinnollinen leffa, jonka hyvinkin voi katsoa uudelleen koska vaan. Jatko-osastakin jo puhutaan, itse suoraan sanottuna taas toivoisin, että nautitaan nyt tästä, mutta ei tämä nyt kyllä jatko-osaa välttämättä vaadi.

Jätä kommentti